Shema školskog voća i povrća

Ove smo se školske godine priključili projektu Shema školskog voća i povrća. Nositelj projekta je Ministarstvo poljoprivrede. Većina se osnovnih i srednjih škola priključila ovom projektu, a cilj projekta je povezivanje djece s poljoprivredom, njihova edukacije o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama u razdoblju odrastanja te zaštiti okoliša. Sustavom edukacije mladih pridonijet će se podizanju razine svijesti o važnosti potrošnje voća i povrća kao nutritivno izuzetno vrijednih namirnica, sprječavanju rasipanja hrane te promjeni prehrambenih navika.

U provedbi godišnjeg plana aktivnosti za prateće se mjere organiziraju satovi kušanja voća i povrća, održavanje nastave u vrtu te posjet poljoprivrednim gospodarstvima.

Učenje i poučavanje na otvorenim prostorima (izvanučioničko učenje i poučavanje) značajan su dio odgojno-obrazovne prakse rada u školama. To iskustveno učenje u školskom vrtu dokazano utječe na rezultate učenja kod učenika. Osim toga, potiče kreativnost učenika i njihovih nastavnika obogaćujući ih novim iskustvima.

Troškovi provedbe pratećih mjera snosi Europski poljoprivredni jamstveni fond uz učešće od 10% iz Državnog proračuna Republike Hrvatske. U okviru programa dobili smo jednu donaciju opreme i sitnog inventara te  sadnice egzotičnog voća koje smo zasadili u pripremljenom vrtu.

Za poticanje zdrave  prehrane i zdravih prehrambenih navika iz projekta dobivamo svakodnevno 100-150 grama jabuka, krušaka ili mandarina po učeniku, a isporuka nam dolazi svaki četvrtak sa svježim voćem.

Voće se nalazi u kašetama u holu škole i učenici ih slobodno koriste za prehranu tijekom odmora. Voditelj projekta za našu je školu prof. Danijel Stojković.

objavio: Damir Najmenik   datum: 28. 9. 2017.