Učenička zadruga "Vučica" na 31. državnoj smotri učeničkih zadruga u Vinkovcima

U Vinkovcima se od 8. do 11. listopada održala 31. državna smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva i škola domaćina smotre – OŠ Matija Gubec iz Jarmine i Poljoprivredno-šumarske školeVinkovci. Manifestacija je to koja predstavlja festival stvaralaštva, kreativnosti, inovativnosti i poduzetništva djece i mladih, a svoje proizvode kroz četiri dana predstavile su najbolje učeničke zadruge iz Hrvatske te gosti – zadruge iz Vukovarsko-srijemske županije i inozemstva.

Učenička zadruga je mjesto na kojemu se čuvaju bogatstvo i ljepota tradicije, ali i zajednica u kojoj se usvajaju nove ideje, razvija stvaralaštvo, zajedništvo i suradničko učenje. To dobro znaju i zadrugari koji su u Vinkovce donijeli rezultate svojih vrijednih ruku. Na smotri se tako predstavilo ukupno 103 zadruge, i to 64 učeničke zadruge s izložbenim prostorima, 6 učeničkih zadruga s istraživačkim radovima, 21 učenička zadruga kao voditelji županijskih zložbenih prostora s izložbenim primjercima svih učeničkih zadruga, pojedine županije, 8 učeničkih zadruga-domaćina iz Vukovarsko-srijemske županije te gosti iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.

Našoj učeničkoj zadruzi “Vučica”ovo je bio drugi nastup na državnoj smotri od osnutka 2015., ali prvi put da smo sudjelovali kao voditelji županijskog izložbenog prostora s izložbenim primjercima svih učeničkih zadruga naše županije (onih koje su nam dostavile proizvode).

Vučicu, a samim time i Virovitičko- podravsku županiju predstavljali su učenik drugog razreda, smjer voćar-vinogradar-vinar, Kristijan Lončar i voditelj UZ „Vučica“ prof. Mirko Kufner.

Tema županijskog štanda je dogovorena početkom godine na sastanku u Slatini, a glasila je: Papuki Drava – Idila Prava pa smo u skladu s temom i pripremili štand.

Višednevni program smotre bio je iznimno bogat, a uključivao je različite pokazne kreativne radionice, prezentacije, turističke obilaske, predavanja i okrugle stolove za sudionike i posjetitelje.

Zatvaranje smotre prigodno je obilježeno govorom najistaknutijih ljudi učeničkog zadrugarstva RH (predsjednica HUUZ  mr.sc. Dragica Benčik) uz ostale goste.

Tekst: Mirko Kufner, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 16. 10. 2019.