Nova CNC glodalica stroj je budućnosti učenicima i školi

Župan Igor Andrović obišao je prošli tjedan tri škole na području Virovitičko-podravske županije u kojima su u tijeku investicije i radovi Županije, a među njima i Srednju školu ''Stjepan Ivšić'' kojoj je kupljen novi stroj za strukovna zanimanja. Riječ je o novoj CNC glodalici koja je vrijedna 40.000 eura. Uz župana škole je obišla i pročelnica za obrazovanje i demografiju Martina Bunić, a u Orahovici se pridružio i gradonačelnik Saša Rister.

- Posebno sam sretan što smo upoznali novi stroj, CNC glodalicu koja je kupljena sredstvima Županije, ali i donatorskim sredstvima školi. Ovaj stroj namijenjen je naravno učenicima smjera CNC operater i drago mi je da vidim kako su i učenici i profesori sretni s novim strojem i vjerujem kako će učenici kada izađu iz škole imati jedno novo znanje i sposobnost u radu  u daljnjem zapošljavanju i radnom vijeku u tvrtkama koje koriste i koje se bave tom vrstom posla – rekao je župan Igor Andrović te naglasio kako Županija i dalje nastavlja s ulaganjima u škole te planovima izgradnje nove među kojima je i nova Osnovna škola u Orahovici.

- Kao što je već poznato planiramo izgraditi novu osnovnu školu u Orahovici jer je Orahovica jedina u županiji koja u istoj zgradi ima i osnovnu u srednju školu. Želimo to razdvojiti prije svega da svaka škola ima svoju zgradu, svoj prostor, ali i da u svakoj školi bude jednosmjenska nastava što bi olakšalo radi i djeci i roditeljima i samoj školi, odnosno profesorima i učiteljima. Uz novu školu planiramo i novu dvodijelnu sportsku dvoranu koju će osim učenika koristiti i orahovačke sportski klubovi – rekao je župan Andrović. Ravnatelj Srednje škole ''Stjepan Ivšić'' Davor Jeger izrazio je ogromno zadovoljstvo i zahvalu Županiji i donatorima za ovaj školi visoko vrijedan stroj.

- Zaista sam sretan i srce mi je puno jer našim učenicima ovog smjera već dugo pokušavamo nabaviti ovakav stroj i evo sada zahvaljujući našem osnivaču Županiji i donatorima, orahovačkim  tvrtkama Radlovac, Ciprijanović, Pan Parket i Briit taj stroj i imamo. Stroj je skup i vrijedan, ali prije svega vrijedan za nas kao školu i naše učenike jer njime ćemo unaprijediti kvalitetu naše nastave i podići ću ju na višu razinu te privući buduće učenike na ovaj smjer koji je danas u svijetu tražen. Možda je najvažnije reći da uskoro planiramo usku suradnju s gospodarstvom u smislu pružanja usluga proizvodnjom na ovom novom stroju i već smo u ozbiljnim pregovorima s nekim od lokalnih gospodarstvenika – zaključio je Jeger. Što to točno radi ovaj stroj , odnosno što će učenici na njemu proizvoditi pojasnio je nastavnik strukovnih predmeta i praktične nastave u orahovačkoj srednjoj školi Ivan Golik.

- Ovim strojem otvorene su nam nove mogućnost i preostaje nam smo još nabaviti alat za njegovu funkciju. Dakle učenici će uz ovaj stroj raditi određenom tehnologijom sve ono što naprave na računalu izraditi na ovom stroju. Proizvodi ovog stroja koriste se za robotiku, autoindustriju, avioindustriju i ostalo, dakle sve što zamislimo možemo i napraviti – rekao je Golik. Profesori orahovačke srednje škole upoznali su na kraju posjeta župana Androvića i s radom 3D printera i najavili nove ideje rada s oba nova stroja.

objavio: Damir Najmenik   datum: 23. 1. 2024.