Stručni posjet kutjevačkoj vinariji

Dana 28. 2. 2024. učenici 1., 2. i 3. razreda, usmjerenja voćar-vinogradar-vinar, zajedno sa svojim profesorima posjetili su najstariju hrvatsku vinariju u Kutjevu. Domaćin nam je bila gđa. Marina iz odjela Agroturizma tvrtke Kutjevo d.d. koja je na vrlo zanimljiv način predstavila samu vinariju i cjelokupan pogon.

Kutjevčani vole naglasiti kako  je u pitanju podrum u kojem se 792 godine bez prestanka pije vino jer su sve obitelji pod kojima je bio kroz povijest njegovale kulturu ispijanja vina. Podrum su tad uredili cisterciti, pripadnici svećeničkog reda nastalog u francuskoj Burgundiji, a koji su u 13. stoljeću izgradili čitav kompleks u Kutjevu.

Tako su učenici mogli čuti o samim začetcima vinarije, pogledati gdje i na koji se način čuvaju skupa arhivska vina te pogledati drugu najveću drvenu bačvu u Hrvatskoj zapremnine od 53520 L koja je proizvedena od slavonskog hrasta, a već 40-ak godina „odgaja“ vrhunsku graševinu.

Osim samog slušanja, obilaženja i komentiranja viđenoga, učenici su mogli i kušati dva posebno odabrana uzorka vina i to vino Traubi, malog postotka alkohola i idealno uz desertna jela te mladu Kutjevačku graševinu iz 2023. godine koja je nižeg postotka alkohola s bogatim voćnim aromama i izražajnim cvjetnim notama.

Nakon degustacije i posjete trgovini, domaćin nas je odveo na jedno od najpoznatijih kutjevačkih položaja „Vinkomir“ po kojemu neke vrhusnke graševine nose i ime i koji se nalazi iznad same vinarije te ima predivan pogled na cijelu zlatnu dolinu. Na samom Vinkomiru trenutno traju završni radovi  jer se za nekoliko mjeseci otvara vrhunski restoran specijaliziran za ovakav vid agroturizma, a nalazi se na idiličnom položaju okružen mladim nasadima vinograda.

U pratnji učenika bili su nastavnici Danijel Stojković,  Ivan Cigler te nastavnik i voditelj praktične nastave Mirko Kufner.

objavio: Damir Najmenik   datum: 29. 2. 2024.