Književni susreti- Božica Jelušić i Fred Matić

U organizaciji Srednje škole "Stjepan Ivšić" i Ogranka Matice hrvatske iz Orahovice u školi su održani književni susreti s hrvatskom pjesnikinjom Božicom Jelušić i vukovarskim braniteljem Predragom Matićem Fredom.  Ovi će nam susreti zauvijek ostati u sjećanju.

Božica Jelušić predstavila je 9. studenoga svoje knjige Pogled stablu, Stolisnik i Zimzelen. Božica je rođena u Pitomači 16. prosinca 1951. Završila je studij hrvatskoga i engleskoga jezika. Bavila se pedagoškim radom, novinarstvom, kulturnom animacijom i galerijskom djelatnošću. Objavila je trideset i pet knjiga. Kao nositeljica Fulbrightove stipendije boravila je u SAD-u, na University of Washington. Povodom toga objavljuje knjigu putopisa Okrhak kontinenta 1989. godine. Kao suradnica listova i časopisa za mladež, objavila je više od dvjesto tekstova, različitih sadržaja. Prevodi s engleskoga i njemačkoga jezika, crta, recitira... ukratko, riječ je o tomu da se stvaralački doprinos Božice Jelušić, tijekom njene lirske produkcije, sustavno i vidno uvećavao do onih dometa što danas već predstavljaju poneka antologijska mjesta i vrijednosti suvremenog hrvatskoga pjesništva.

Knjigom Ništa lažno , 10. studenoga predstavio se Vukovarac, hrvatski branitelj, umirovljeni brigadir HV-a Predrag Matić Fred. Knjiga, koja ima već sedam izdanja, govori o obrani Vukovara iz pera autora koji sudjeluje u junačkom vukovarskom otporu, jasnim činjenicama i britkim stilom. Zajedno s mnogim drugima bio je zarobljen i odveden u logor. Prošao je Stajićevo, Niš i Mitrovicu. Da nam javna glasila nisu ovakva kakva trenutno jesu, Fredova bi knjiga bila proglašena velikom, nalazili bismo je pri vrhu ljestvice čitanosti, o njoj bi se govorilo, njezine bi se istine razmatrale. Njegova knjiga izvrstan je predložak za film. Ustvrdio je da vukovarska epopeja nije završila 18. već 19. studenoga. Tek tada u jutarnjim satima potpuno je skršen otpor vukovarskih branitelja.

objavio: Damir Najmenik   datum: 13. 11. 2009.