Mjesec hrvatske knjige

Suradnjom Srednje škole Stjepana Ivšića i Ogranka Matice hrvatske u Orahovici, a povodom Mjeseca hrvatske knjige, u školi su održane različite aktivnosti. U srijedu 27.10. sat povijesti održao je poznati povjesničar dr.Ive Mažuran, autor monografije "Orahovica 1228.-2008.". U petak 29.10. školu je posjetio hrvatski književnik, povjesničar i likovni kritičar Đuro Vidmarović, dok su nam 10.11. u goste došli heroji Vukovara Vladimir Voloder, Tomislav i  Miroslav Josić. Fotografije s tih susreta pogledajte u fotogaleriji.

U srijedu 27. listopada, sat povijesti održao je poznati povjesničar dr. Ive Mažuran, autor monografije ''Orahovica 1228.-2008.''. Znanstveno je obradio sva razdoblja grada, od njegovog prvog spomena do danas. Ta vrijedna i bogato opremljena monografija sadrži niz fotografija te druge grafičke i slikovne građe. Rijetki su ljudi koji gotovo sav svoj intelektualni potencijal i stvaralački napor usmjeravaju jednom projektu i rijetki su projekti koji zaokupljuju duh istraživača, kao što je to slučaj s dr. Ivom Mažuranom.

U petak 29. listopada Orahovicu je posjetio Đuro Vidmarović, književni kritičar, pjesnik, prevoditelj, povjesničar i diplomat. Đuro se od 1972. godine bavi književnim radom te proučavanjem povijesti. Govorio je o književnoj baštini hrvatskih narodnih manjina u susjednim zemljama kao i o mnogim drugim zanimljivim temama. Član je Društva hrvatskih književnika, Hrvatskog diplomatskog kluba, Upravnog odbora Matice hrvatske te Društva za ukrajinsku kulturu. Sudjelovao je na mnogim književnim susretima i znanstvenim simpozijima u zemlji i inozemstvu.

Studeni je mjesec kada se prisjećamo i obilježavamo stradanje Vukovara i njegovih građana. Povodom 19. obljetnice pada grada školu su posjetili heroji Vukovara: Vladimir Voloder, Tomislav i Miroslav Josić. Govorili su o tim teškim danima  kada su s nekolicinom svojih prijatelja dugo odolijevali brojčano jačem neprijatelju. Ishod je bio nevjerojatan, pobijedili su. Rat za Vukovar zvanično je završen 18.11.1991., a 19.11. u dijelu Vukovara, popularno nazvanom Peyton, vodila se jedna od najkrvavijih bitaka. Nekoliko ljudi, među njima i njih trojica, borili se protiv cijele vojske. Priča o tomu kako su preživjeli logore i osude na smrt, na sudu u Beogradu, spada u nevjerojatne priče. Povodom njihovog dolaska, u školi je postavljena i prigodna izložba pod nazivom Dobro nam došli heroji Vukovara koja ih je ugodno iznenadila.

Na svim susretima bila je izuzetna posjećenost, a na susretu s vukovarskim herojima bilo je oko 250 ljudi koji će zauvijek pamtiti te trenutke.

objavio: Damir Najmenik   datum: 11. 11. 2010.