Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje

Kao i prethodnih godina, tako su i ove godine u središtu grada održani, sada već tradicionalni, Dani kruha. Na našim su štandovima posjetitelji mogli razgledati i kušati veliku ponudu kruha, slastica i plodova naše zemlje. Prepune štandove mirisnih proizvoda blagoslovio je orahovački župnik Željko Strnak. Osim toga, naša je škola sudjelovala i na državnoj smotri Dani kruha-dani zahvalnosti za plodove zemlje koja je održana u nedjelju 9. listopada u Pregradi.  Strnak

U obilježavanju Dana kruha u središtu grada sudjelovali su gotovo svi učenici sa svojim razrednicima, a posebno su se istakli sljedeći razredi: 1.a, 1.d, 1.e, 2.a, 2.d., 2.e, 3.a, 3.e i 4.e. Njihova voditeljica bila je prof. Mira Križanović.

Na državnoj smotri u Pregradi našu su školu predstavljali učenici Dora Konopek, Samanta Kolar i Elio Kelava. Njihov voditelj bio je prof. Nikola Bernat.

Jedan od ciljeva ove svečanosti je očuvanje običaja našeg naroda i naših zavičaja kao dijela nacionalne kulturne baštine. Pokrovitelj ovogodišnje svečanosti bio je Hrvatski Sabor, a organizatori Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Agencija za odgoj i obrazovanje i Udruga Lijepa naša.

Sudionici, učenici i njihovi nastavnici pristigli su iz svih krajeva Lijepe naše i susjednih država, a domaćini, učenici i djelatnici osnovne  i srednje škole grada Pregrada, potrudili su se organizirati i pripremiti ovu svečanost. Nakon svečanog otvaranja državne smotre, koje se održalo u športskoj dvorani pregradske srednje škole, svi su sudionici u procesiji krenuli prema župnoj crkvi gdje je održana sveta misa. Nakon mise, koju je predvodio biskup mons. dr. Ivan Šaško, uslijedio je kulturno-zabavni program koji su pripremili i u kojem su sudjelovali učenici pregradske osnovne, srednje i glazbene škole te kulturno-umjetnička društva grada Pregrade.

Program je započeo uručivanjem kruha zahvalnosti visokom pokrovitelju manifestacije kao znak zahvalnosti za veliku potporu ovoj manifestaciji. Posjetitelji i sudionici smotre imali su priliku uživati u bogatom kulturno-umjetničkom programu, ali i razgledati sve prezentirane izloške koji su ocjenjeni kao najbolji na županijskim razinama. Svečanost su uveličali učenici i nastavnici iz ukupno 53 škole i to 27 osnovnih, 17 srednjih, 3 učenička doma te 6 škola sudionika iz susjednih država.

Organizatori i domaćini čestitali su na velikom trudu učenika, učitelja i roditelja koji je uložen u pripremu ove svečanosti te izrazili nadu da će na povratku u svoj kraj nositi ugodna sjećanja na druženje u Pregradi. U našoj fotogaleriji pogledajte neke od fotografija s održane smotre u Pregradi i u Orahovici.

objavio: Damir Najmenik   datum: 10. 10. 2011.