Održana 27. Škola ljudskih prava za srednjoškolce

Od 19. do 26. svibnja 2012. u Koprivnici je održana 27. Škola ljudskih prava za srednjoškolce. Na Školi je, među 17 učenika iz cijele Hrvatske, sudjelovala i učenica naše škole Ivona Ament. Program se sastojao od dva dijela, predavanja i timskih radionica. Jutarnja su predavanja počinjala zabavnim vježbama koje su podizale energiju sudionika. Tijekom jutarnjih i poslijepodnevnih blokova sudionici su se družili, debatirali, surađivali, razmjenjivali iskustva te tako stjecali nova znanja.

Tijekom Škole bile su obrađene sljedeće teme: Nenasilna komunikacija; Timski rad i suradnja; Ljudska prava kroz povijest; Identiteti i različitosti; Predrasude i diskriminacija; Ženska ljudska prava/LGBTTIQ; Instituacionalni mehanizmi zaštite ljudskih prava; Civilno društvo u RH; Aktivizam mladih te Mladi i prošlost.

Svako su predavanje na zabavan i edukativan način predstavili  različiti predavači, od kojih su se istaknuli pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić koja je predstavila rad svoga Ureda i Mrežu mladih savjetnika,  Emina Bužinkić iz Documente – centra za suočavanje s prošlošću, Sanja Sarnavka iz udruge B.a.B.e. te grupa Dirdem koja je predstavila svoju inicijativu direktne demokracije.

Škole ljudskih prava za srednjoškolce dio su šireg i višegodišnjeg programa Edukacije za ljudska prava i aktivno građanstvo na Zapadnom Balkanu kojima se nastoji potaknuti mlade osobe na poštovanje ljudskih prava i integraciju zaštite ljudskih prava u njihov svakodnevni život. Cjelokupan program  započeo je 2000. godine, a inicirao ga je Norveški helsinški odbor. Unutar projekta postoje dvije jednako važne dimenzije, lokalna (Hrvatska) i regionalna (Zapadni Balkan).

objavio: Damir Najmenik   datum: 12. 6. 2012.