Lipa si, Teno

U izvedbi atraktivne osječke glumice Sandre Lončarić Tankosić u našoj je školi 21. studenoga održana predstava "Lipa si, Teno". Sandra je ovu emocionalnu ulogu mlade slavonske djevojke, koja u poznatom djelu Josipa Kozarca simbolizira povijesni uspon i propadanje same Slavonije, izvela potpuno sama. Dvjestotinjak učenika uživalo je u briljantnoj i emotivnoj scenskoj izvedbi lijepe Tene koja je u potrazi za ljubavlju, ali i emocijama prema rodnom kraju. To je djevojka koja simbolizira Slavoniju i njene ljepote.

Kozarčeva Tena, metafora svega što je obilježavalo Slavoniju u prošlosti i sadašnjosti (plodnost, ljepota, iskorištavanje, odbacivanje), tragičan je lik koji naivno odbacuje temeljne životne vrijednosti i okreće se materijalnim bogatstvima. Sandra nas u predstavi vodi od njene prve i jedine ljubavi, vojnika Jaroslava Beraneka, u potpunu propast s oženjenim muškarcem sve do surove kazne kada joj male boginje unakaze lice. Na kraju se osamljena i na rubu egzistencije ponovno susreće s bogaljem Jaroslavom.

"Slavonija pjeva. Uvijek pjeva. I tužna i bolna, gizdava, luda od pića i ljepote, srdita na sebe i ono što ima. Slavonija je Tena. Tena je Slavonija", zapisano je u pretećem tekstu predstave.

objavio: Damir Najmenik   datum: 22. 11. 2012.