Ugostili smo velikane hrvatske umjetnosti

I ovaj smo mjesec nastavili s dobrom praksom da u našoj školi ugostimo poznata imena. U srijedu nam je u gostima bio književnik i akademik Pavao Pavličić, a jučer je, uz pratnju Suhopoljskih tamburaša, poznati glazbenik Stanko Šarić opjevao Slavoniju najljepšim stihovima. U programu su sudjelovali i učenici naše škole Lorena Zubčić i Leona Grgić kao voditeljice, Jakov Stjepan Pavelić na bisernici te školski zbor pod ravnanjem prof. Davora Jegera. Susrete su zajedničkim snagama organizirali naša škola i Ogranak Matice hrvatske u Orahovici.

Knjige nas okružuju, znak su prepoznavanja i razlog druženja ljudi bez obzira na generacijsku pripadnost. U srijedu 10.4.2013. u društvenoj je dvorani organiziran književni susret s Pavlom Pavličićem, hrvatskim književnikom koji je poznat po pisanju kriminalističkih romana za djecu i odrasle. Kad bi ovaj tren odlučili osnovati elitno društvo hrvatskih književnika, koji su nas usrećili svojim brojnim djelima koje smo još kao mali znali čitati i u njima uživali, tada bi u to društvo zasigurno ušao i Pavao Pavličić. Pavličić je odgovarao na postavljena pitanja, a na kraju susreta je učenicima i profesorima potpisivao svoja mnogobrojna djela.

Tambura je naš nacionalni instrument. Tomu u prilog ide i njezino uvrštavanje u programe glazbenih škola. Ona je i ratnih 90-ih bila važan simbol našega nacionalnog ponosa i otpora. U Hrvatskoj danas ima oko 20 000 tamburaša, a svima njima put je utirao naš jučerašnji gost Stanko Šarić koji je zajedno sa Suhopoljskim tamburašima otpjevao svoje najljepše pjesme, kao što su: Zamiriši Slavonijo, Širi grane Šokadijo sveta, Moj dom je tamo gdje Slavonija spava, Andrija Čordaš, Prijatelju moj i mnoge druge.

Oba susreta nadovezala su se na tradiciju dovođenja poznatih imena u našu školu, čiji su svjedoci bili mnogobrojni učenici i profesori koji su postali bogatiji za još jedno nesvakidašnje iskustvo.

objavio: Damir Najmenik   datum: 12. 4. 2013.