22.4. Dan hrvatske knjige i 23.4. Svjetski dan knjige i autorskih prava

"Knjige su naše najtiše i najvjernije prijateljice, najlakše je doći do njih, daju najmudrije savjete i najstrpljivije su učiteljice." (Charles W. Eliot)

Kada izabiremo datum kojim obilježavamo neku obljetnicu, za to moraju postojati valjani razlozi. 22. travnja izabran je kao Dan hrvatske knjige, upravo zbog toga jer je istoga datuma 1501. naš poznati književnik Marko Marulić, objavio svoje slavno djelo Juditu. Nasuprot tomu, 23. travnja obilježavamo Svjetski dan knjige i autorskih prava. Simboličan je to datum u svjetskoj književnosti upravo iz razloga jer je na taj datum umro Miguel de Cervantes, ali isto tako i rođen William Shakespeare. Sama se zamisao zasniva na katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na dan Sv. Jurja.

Nismo ni mi zaboravili obilježiti ove dane. Tako su učenici 2.b razreda, na sam Dan hrvatske knjige, u skupinama po dvoje učenika išli u razrede, koji su tada imali nastavu, iščitavajući im stihove poznatih hrvatskih pjesnika. Na taj su način željeli podsjetiti kako je knjiga još uvijek živa i da je, baš kako je i Sokrat rekao, možda njahladniji, ali i najpouzdaniji prijatelj.

Nadalje, isti su učenici u suradnji s profesoricom hrvatskog jezika, Ivanom Pavelić, izrađivali materijale za ukrašavanje panoa. Radi se konkretno o replici učeničke inkunabule pod nazivom Misal 852.-2013. U ovaj su projekt učenici uložili dosta vremena i truda, na čemu im se zahvaljujemo. Ovom se prilikom također zahvaljujemo i njihovim profesorima na razumijevanju. Do sljedećeg Dana hrvatske, ali i svjetske knjige čitajte i vodite se mišlju književnika Ive Andrića, koji kaže: "Ostati ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život."

objavio: Damir Najmenik   datum: 23. 4. 2013.