Učenici i nastavnici na projektnom sastanku u Češkoj

U sklopu programa za cjeloživotno učenje Leonardo da Vinci, učenici i nastavnici naše škole sudjelovali su na projektnom sastanku u Češkoj u dvije škole - u Novoj Paki od 15. do 18. ožujka i u Trešt'u od 19. do 22. ožujka. Tema projekta bila je povrće - Upotreba povrća u prezentaciji jela, Hladna i tolpa jela od povrća, Moderni trendovi u aranžiranju povrća. Osim radnog dijela, učenici i nastavnici sudjelovali su i u kulturnom dijelu u kojemu su se domaćini potrudili nam pokazati znamenitosti svoje zemlje.

U obje su škole bile organizirane četiri dvodnevne radionice koje su prošli svi učenici, a to su: Monika Jamnić, Dominik Both, Ivan Forintić, Martina Odobašić, Martina Borda, Ivan Vuković, Amanda Krnjić i Dario Stošić.

Radionice u Novoj Paki bile su:

1. Rezanje povrća (dvodnevna radionica, nakon koje su učenici i nastavnica dobili certifikat)

2. Rječnik (sastavljanje rječnika kuharskih pojmova na šest jezika: engleski, njemački, češki, slovački, poljski i hrvatski)

3. Ukrašavanje povrća

4. Kuhanje u kuhinji i posluživanje u restoranu (finger food, tema: dječje proslave)

Radionice u Třešťu bile su:

1. Carving (dvodnevna radionica, nakon koje su učenici i nastavnica dobili certifikat)
  2. Prerada povrća (sušenje i pripremanje povrća)
  3. Morimono (dekoriranje i aranžiranje povrća)
  4. Rječnik (prepoznavanje i povezivanje riječi na njemačkom s materinjim jezikom)

Obišli smo zimski skijaški centar u Harrachovu u kojemu smo posjetili Muzej stakla i Skijaški muzej. Taj dan se održavalo natjecanje u skijaškim skokovima pa smo mogli uživati i u navijačkom ozračju. Obilazak Praga nas je oduševio. Osim znamenitosti koje nude praške ulice posjetili smo i Gasto muzej.

Domaćini iz Třešťa pokazali su nam stare jezgre dvaju gradova: Jihlave, gdje smo posjetili divno uređeni ZOO i obližnju biofarmu u Sasovu te zadnji dan našeg boravka Pelhrimov, bajkoviti grad s prekrasnim starim centralnim gradskim trgom. Na starom trgu nalazi se puno muzeja, a mi smo posjetili Muzej duhova i Muzej strašila.

Upoznali smo znamenitosti oba grada domaćina (pivovaru u Novoj Paki, Muzej jaslica i školski arboretum u Třešťu) i uživali u njihovim autohtonim delicijama (knedličkama i savršenim kolačima).

Uz učenike projektu su prisustvovali  nastavnici: Sanda Bašić, Mirjana Boloban, Snježana Konopek, Danira Vinković i Zorislav Milković.

Do nekog novog susreta i druženja ahoj!

Snježana Konopek, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 26. 3. 2014.