Posjetili Zagreb i Klovićeve dvore

Učenici 1. a, 2. a i 2. b razreda posjetili su 24. svibnja Zagreb i Klovićeve dvore. Tema izložbe bila je ''Klasični Rim na tlu današnje Hrvatske'' te su se na jednom mjestu našli mnogi portreti, skulpture, oružja i drugi eksponati koji su u Klovićeve dvore doneseni iz cijele Hrvatske. Uz stručnog vodiča, učenici su imali priliku upoznati utjecaj Rima i rimske kulture na pojedine regije u našoj domovini, krenuvši od Istre preko unutrašnjosti zemlje (panonsko-peripanonski prostor) te na koncu do Dalmacije. Voditelji su bili profesori Igor Zdenčanović i Pavo Leko.

Svaka regija ima svoje posebitosti koje su jedinstvena rimska ostavština. Osim kipa Minerve, raznih vojnika, spalionica, krematorija i drugih zanimljivih stvari, učenike je posebno dojmio portret djevojke, za koju se smatra da je vjerjatno bila carica Plautila, a najčešće se portret jednostavno naziva Solinjanka.

Portret se smatra najljepšim portretom čitave rimske kulture i umjetnosti, a obilježavaju ga otvori u očima te se pretpostavlja da je na mjestu današnjih otvora bilo drago kamenje. Nakon posjeta Klovićevim dvorima, krenuli smo u obilazak Zagreba. Vratili smo se kasno navečer, a tijekom putovanja pjesme i veselja nije nedostajalo.

Igor Zdenčanović, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 28. 5. 2014.