Hrvatski ugroženiji nego ikada

U organizaciji naše škole i Ogranka Matice hrvatske iz Orahovice, umirovljena profesorica Filozofskog fakulteta u Zagrebu Nives Opačić održala je predavanje o sadašnjem trenutku hrvatskoga jezika. Posebno je istaknula anglizme u našem jeziku, kazavši da je za čitanje nekih hrvatskih novina potreban engleski rječnik.

Navela je za to i konkretne primjere: caffe table knjige, brown-field investicije, downloadati, gdje je potpuno izmišljen novi hrvatski glagol i slične izraze, koje navodi i u svojoj knjizi Hrvatski u zagradama. Predstavila je i svoju drugu knjigu Hrvatski jezični putokazi i kazala kako ju zabrinjava što postajemo građani drugog reda u vlastitoj zemlji te da je sada kao nikad prije narušena norma hrvatskoga jezika. Uočavaju se razne mijene, posebno u posljednjih petnaestak godina, kada je znanje o hrvatskom jeziku sve manje, a neodgovornost prema pisanoj i izgovorenoj riječi sve veća. Misli da je hrvatski jezik bio čišći dok je bio pod pritiskom, nego što je to danas kada imamo svoju državu. Hrvatski je jezik prošao put od razdraganosti preko straha do ravnodušnosti. Na kraju predavanja slijedilo je mnogo pitanja na koje je profesorica radosno odgovarala.

Ravnatelj Zorislav Milković predaje buket cvijeća profesorici Opačić

objavio: Damir Najmenik   datum: 14. 2. 2008.