Održana prva aktivnost projekta Modernizacija školskih kurikuluma poljoprivrednih zanimanja u skladu s HKO "Eko-bilje"

Dana 30. travnja 2015. u SŠ Stjepana Sulimanca u Pitomači održana je početna konferencija projekta Modernizacija školskih kurikuluma poljoprivrednih zanimanja u skladu s HKO (Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom) „Eko-bilje“ čija je ukupna vrijednost 2.384.242,36 kuna. Nositelj projekta je SŠ Stjepana Sulimanca iz Pitomače, a škole partneri su SŠ Stjepan Ivšić iz Orahovice i SŠ Bartola Kašić iz Grubišnog Polja uz ostala dva partnera Općinu Pitomača i Spider Grupu d.o.o. iz Pitomače.

Projekt „Eko-bilje“ je projekt financiran iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa Razvoj ljudskih potencijala 2007.-2013., a u okviru natječaja „Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada - faza II“. Projekt je pokrenut s općim ciljem da se nastavnici osnaže za razvoj pristupa „bottom-up“ kako bi učenicima osigurali stjecanje modernih kompetencija i pristup najnovijim tehnologijama te tako povećali zapošljavanje učenika i relevantnost njihovih kvalifikacija na tržištu rada. Tijekom projekta, nastavnici će proći stručna usavršavanja te će primijeniti stečena znanja i realizirati odnosno povezati sadržaje u tri školska kurikuluma s ishodima učenja u skladu s HKO, te nakon provedene analize potrebnih kompetencija na tržištu rada, obogatiti ih novim sadržajima u skladu s aktualnim potrebama s naglaskom na poduzetništvo, zaštitu okoliša i održivi razvoj u svim zanimanjima, te na ekološku proizvodnju ljekovitog bilja u poljoprivrednim zanimanjima. Nadalje, uvesti će nove metode proučavanja kako bi se potaknula primjena e-učenja i praktična nastava, osobito u zadruzi ili vježbeničkoj tvrtki, kao i praksa u poduzeću koje je aktivno i uspješno na tržištu rada. Nastavnici će provesti pilot primjenu kurikuluma s novim ishodima učenja, evaluirati ih i unaprijediti.

Krajnji korisnici su učenici strukovnih škola kojima će se omogućiti suvremena i učeniku usmjerena nastava. Razvoj i provedba novih partnerstva između strukovnih škola i poduzeća, osim što će omogućiti nastavnicima stručno usavršavanje u realnom sektoru, omogućit će i da se učenicima ponudi raznovrsnija praksa u većem broju tvrtki.

Dana 9. srpnja 2015. s početkom u 13 sati u SŠ „Stjepan Ivšić“ Orahovica održana je prva aktivnost iz navedenog projekta u vidu stručnog predavanja prof. Zrinke Pongrac-Štimac na temu HKO (Hrvatski kvalifikacijski okvir) koje se sastojalo od tri dijela i to: 1. Što je HKO ? , 2. Metodologija izrade HKO-a, 3. Ishodi učenja na konkretniji način. Predavanje je bilo namijenjeno nastavničkom vijeću škole partnera u projektu Modernizacija školskih kurikuluma poljoprivrednih zanimanja u skladu s HKO „Eko-bilje“. Cilj predavanja bio je upoznati nastavnike kako urediti sustav cjeloživotnog učenja zasnovanog na Hrvatskoj obrazovnoj tradiciji, a usklađenog sa EU standardima s krajnjim ciljem olakšanja zapošljivosti i osiguranja osobnog razvoja pojedinca.

Mirko Kufner, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 11. 7. 2015.