Osnivanje debatnog kluba

Debata je izvannastavna slobodna aktivnost koja okuplja učenike zainteresirane za proučavanje društvenih problema i pitanja, pronalaženje materijala za njihovo dublje razumijevanje, te napokon njihovo diskutiranje u zadanom formatu i u okviru određenih aktivnosti. Naša škola ove godine osniva Debatni klub te ovim putem pozivamo sve  zainteresirane učenike koji su spremni argumentirano raspravaljati da se uključe u rad debatnog kluba. Prvi sastanak i kratki dogovor bit će održan u utorak 13. rujna. u školskoj knjižnici za vrijeme velikog odmora u 15.30 h.

Debatni klub sastaje se u pravilu jednom tjedno, proučava određenu temu i priprema se za raspravljanje – debatiranje na zadanu temu. Debatira se na obje strane teze - afirmacijskoj (za) i negacijskoj (protiv), čime se problem mora sagledati s više strana, i pronaći argumente i dokaze za dokazivanje, ali i osporavanje određene teze. To dovodi do dubljeg razumijevanja teme i razbijanja predrasuda kroz logično i argumentirano razmišljanje i retorički oblikovano govorenje.

Rad učenika usmjerava i potpomaže profesor-voditelj debatnog kluba, koji osim organiziranja i vođenja rada debatnog kluba u školi vodi članove kluba na debatne aktivnosti koje uključuju druge škole i klubove i koje se održavaju izvan matične škole i grada.

objavio: Damir Najmenik   datum: 8. 9. 2016.