Podizanje zelene zastave

25. travnja 2008. obnovili smo status međunarodne eko-škole u Republici Hrvatskoj koji smo ostvarili 2006. godine kada se po prvi puta zavijorila zelena zastava. Svečanost ponovnog podizanja zelene zastave bila je 29. svibnja uz prigodan program i uz nazočnost učenika, profesora i gostiju. Obnova statusa priznanje je našoj školi za uređenje okoliša škole i grada te na njegovanju ekoloških vrijednosti.

Iako se u našoj školi o zaštiti okoliša oduvijek vodilo računa, tek smo prije četiri godine odlučili, na neki način, formalizirati naše aktivnosti te smo se 2004. godine prijavili Hrvatskom povjerenstvu međunarodne zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš. U međuvremenu smo osnovali eko-odbor, napravili program rada, kodeks i logo škole te osnovali eko-patrolu. U eko-odbor ušli su predstavnici zaposlenika škole, učenika i roditelja, predstavnici Grada, poduzeća Euro-voće i Keramičke industrije Orahovica, koji su ujedno i kumovi eko-škole.

Cilj programa eko-škole je ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika i djelatnika škole. Zadaća programa je odgojiti mlade generacije, osjetljive na pitanja okoliša, i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti. Škola je za svoje uže područje djelovanja izabrala vodu i agrikulturu. Svi sudionici života u eko-školi poduzimaju niz praktičnih koraka i aktivnosti s ciljem smanjenog opterećenja okoliša.

objavio: Damir Najmenik   datum: 30. 5. 2008.